PAMUK ORHAN

Orhan Pamuk (ur. 7 czerwca 1952 w Stambule) turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla z Dziedziny Literatury w 2006.

Wychował się w bogatej rodzinie. W młodości kształcił się na malarza. Ukończył American Robert College w Stambule a następnie studiował architekturę na tamtejszej politechnice, jednak po trzech latach porzucił ją jak i ambicje zostania artystą lub architektem. Później studiował również dziennikarstwo na Uniwersytecie w Stambule, lecz nigdy nie pracował jako dziennikarz. Od 23 roku życia zajmował się wyłącznie pisarstwem.

W jego kraju określa się go mianem komentatora społecznego, mimo iż sam uważa się za twórcę fikcji literackiej, bez skłonności politycznych. Należy do grona „oświeconych” intelektualistów tureckich, o nieortodoksyjnych poglądach religijnych, otwartych na integrację Turcji z Unia Europejską. Był pierwszym pisarzem świata muzułmańskiego, który publicznie potępił fatwę skazującą na śmierć Salmana Rushdiego. W swoich książkach opisuje często kontakt kultur Wschodu i Zachodu.

Orhan Pamuk

Orhan Pamuk

 Ciekawostki:

1. Ksiązki Pamuka przetłumaczono na ponad 50 języków. Do dnia dzisiejszego sprzedał ich ponad 7 milionów, co czyni go najlepiej sprzedającym się tureckim pisarzem.

2. Literacka Nagroda Nobla którą otrzymał w 2006 roku, uczyniła go także pierwszym tureckim pisarzem, któremu przyznano to wyróżnienie.

3. W 2005 podczas wywiadu dla Szwajcarskiej gazety, Pamuk wspomniał o ludobójstwie na Ormianach (milion zabitych) i Kurdach (30 000) w trakcie i tuż po I Wojnie Światowej . Jest to temat Tabu w Turcji, ciemna strona historii o której wielu obywateli nie wie. Publiczne wystapienie Pamuka, spowodowało wzburzenie niektórych środowisk tureckich, co zaowocowało postawieniem go w stan oskarżenia (za obrazę Turcji i tureckich sił zbrojnych). Proces jednak został umorzony, m.in. dzięki presji wywołanej ogromną falą krytyki z Zachodu.

4. Pamuk był kilkakrotnie obiektem ataków tureckich środowisk ekstremistycznych, związanych jednak nie z islamskim fundamentalizmem, ale świeckim nacjonalizmem i armią. W 2005, w miejscowości Bilecik palono jego książki, a prefekt jednego z regionów prowincji Isparta nakazał wycofanie jego książek z bibliotek.

5. Podczas skandalu z planowanym procesem Pamuka, wielcy współcześni pisarze, tacy jak Jose Saramago, Gabriel Garcia Marquez, Günter Grass, Umberto Eco, Carlos Fuentes, Juan Goytisolo, John Updike i Mario Vargas Llosa, napisali i opublikowali w liście otwartym swój protest przeciwko zarzutom postawionym Pamukowi i wyrazili w nim swoje poparcie dla pisarza.

6. Inne, poza Noblem, nagrody jakie otrzymał Orhan Pamuk, to IMPAC Dublin Award (2003, za „Nazywam się Czerwień”) i Nagroda Pokojowa Księgarzy Niemieckich (2008).

 

Moja recenzja Książki Orhana Pamuka

Bibliografia

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s