UMBERTO ECO

Umberto Eco (ur. 5 stycznia 1932 roku w Alessandrii we Włoszech) jest włoskim filozofem, pisarzem i felietonistą. Rozsławiła go jego twórczość beletrystyczna. Zajmuje się również semityką/semiologią i procesami komunikacji, jest estetykiem. Jest profesorem na Uniwersytecie we Florencji oraz na Uniwersytecie w Bolonii.

Jego twórczość beletrystyczna to wielopłaszczyznowe i kunsztownie skonstruowane powieści, które mają cechy dzieła otwartego, stymulujące odbiorcę do własnej interpretacji.

Eco został uhonorowany licznymi tytułami doktora honoris causa (do r. 2005 – 32 doktoraty), między innymi przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (w 1996 r.).

Źródło: Wikipedia

Umberto Eco

Umberto Eco

 Detale, ciekawostki:

1.  Do dziś najbardziej znaną książka Eco jest „Imię Róży”. Powieść ta została sfilmowana i jej adaptacja także odniosła sukces.

2. „Imię róży”, zawiera sporo łacińskich cytatów i dosyć skomplikowanego słownictwa –  biorąc pod uwagę jej komercyjny sukces (17 milionów sprzedanych egzemplarzy) i równoczesną trudność w czytaniu, ma opinię książki „którą każdy posiada, ale nikt nie czyta”.

3. „Wahadło Foucaulta”, druga najbardziej znana książka Eco, po publikacji w 2003 roku powieści Dan’a Brown’a, została określona „Kodem Da Vinci dla myślących”.

 

Moje recencje – Wahadło Foucaulata

Bibliografia

Dodaj komentarz

Brak komentarzy.

Comments RSS TrackBack Identifier URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s